iCON communications announces extension of coverage
PanARMENIAN.Net - iCON Communications announced today the immediate availability of its broadband Internet service in the Nor Norq and Avan districts of Yerevan. This is part of the planned expansion of service to cover all of Yerevan in the coming months. As of today, Nor Norq districts 2-8, as well as part of district 1, are covered by iCON's state of the art WiMAX network. The southern and central sections of Avan are also covered.
"We are very excited about this significant extension of our coverage area. The Nor Norq and Avan communities are home to thousands of residents that can now benefit from improved access to the global community of information, commerce and personal communication" stated Adam Kablanian, Chief Executive Officer of iCON Communications. "Also, because iCON customers can access the Internet anywhere in our coverage area, our existing customers can now use their iCON modems in Nor Norq and Avan, just as our new customers in these districts can use their modems anywhere else in the city where we provide coverage."
iCON's network now covers over 70 square kilometers, including the following districts: Kentron, Arabkir, Achapnyak, Vahakni Taghamas, Kasakh village, Zeitun, Kayaran district, Nor Norq sections 2-8, and Avan. Residents in all of these districts can choose from a variety of wireless internet modems, including desktop modems and convenient USB modems that can be carried and used anywhere in iCON's network.