RA Government to determine economic priorities
PanARMENIAN.Net - RA Government should determine priority spheres for country's future development, UITE Executive Director Karen Vardanyan said. "We should decide what country we want in 10-15 years' time, and what spheres should be locomotives for its development," he said. Government determines situational problems and elaborates stable strategy for country's development, expert finds.
Vardanyan positively assessed Armenian Government's anti-crisis measures towards maintaining the level of social expenses, however, "if that is not accompanied by strategic development, we may face great problems in future."