December 29, 2009 - 13:24 AMT
Armenian budget expenditures will exceed AMD 900 billion in 2009, surpassing the last year's index with AMD 100 billion, Armenian Minister of Finance Tigran Davtyan told journalists in Yerevan, summing up the year.
According to the Minister, the crisis required extra efforts, however in 2009 all budgetary commitments have been fully met. "The overall situation during the year was hard, but we managed to fulfill all social obligations, not accumulate debts and now continue to execute all budgeted expenses," he said.
In 2009 the budget was replenished with AMD 520 billon tax payments, less than in 2008, but more than in 2007, Tigran Davtyan said.