Armenian Philharmonic Orchestra to give concert in Yerevan Feb.12
Armenian Philharmonic Orchestra will perform under the guidance of Artistic Director & Principal Conductor Eduard Topchjan in Aram Khachaturian Concert Hall on February 12. The program includes Beethoven’s works. The soloist is Marianna Uzankichian, piano.
The concert is organized by Armenian Ministry of Culture with financial assistance of VivaCell-MTS and AGBU.
Marianna Uzankichian (born in 1991) is a student of Yerevan State Conservatory. She is one of the winners of Vladimir Horowitz Young Pianists (2004). Uzankichian gave concerts in US, Greece, France, Russia, Germany and Austria.