Sargsyan: Karabakh conflict sides can reach some agreement in foreseeable future
PanARMENIAN.Net - Armenian President Serzh Sargsyan has stated that certain progress may be observed in Azerbaijan’s position on the Nagorno Karabakh conflict after the presidential meeting in Sochi.
During a meeting with the Armenian community of Latvia, the President said that the sides can reach some agreement in the foreseeable future.
“Talks are based on three majors principles: the right of nations to self-determination, non-use of force and territorial integrity,” the Public Television of Armenia quoted Sargsyan as saying. “An agreement reached on these principles will signal beginning of a new era of talks.”
A joint statement adopted by Serzh Sargsyan, Dmitry Medvedev and Ilham Aliyev in Sochi reads that the Presidents considered matters of practical implementation of the trilateral statement adopted during the October 27, 2010, meeting in Astrakhan. Specifically, the Presidents agreed to finalize the swap of POWs as soon as possible. The document stresses the parties’ willingness “to solve all disputable matters peacefully and conduct investigation of possible incidents along the ceasefire line under the auspices of the OSCE Minsk Group through the assistance of Personal Representative of the OSCE Chairman-in-Office.”