Arthur Abraham to star in Boom-Boom song clip at Eurovision 2011
PanARMENIAN.Net - Arthur Abraham will be the central character in Boom-Boom song clip, to be presented by Armenian singer Emmy at Eurovision 2011 song contest.
The singer refused to divulge the details of a music video, just noting that the filming of the video, set in Armenia and Germany, will be completed within a week.
As Emmy stated, her promo-tour over Europe will launch in the nearest future. The singer will dedicate her Eurovision performance to the memory of her late father, sculptor David Bejanyan.
Boom-Boom was selected on March 5 on Public Television of Armenia through SMS voting and professional jury decision. Emmy will participate in the first semi-final of the Eurovision 2011 on May 10, according to the Semi-Final Allocation Draw for the song contest.
The Eurovision Song Contest 2011 will be the 56th annual Eurovision Song Contest. It will take place in Dusseldorf, Germany, following Germany's win in the 2010 Contest. The contest will be held in Dusseldorf's Esprit Arena, which beat out three challenging venue locations across Germany in a bidding phase in late 2010.