Mexican Heritage Days in Armenia will strengthen cultural ties between two countries
PanARMENIAN.Net - On June 9, Armenian Minister of Culture Hasmik Poghosyan met with Alfredo Rogerio Perez Bravo, the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Mexico to Armenia and cultural attache Henok de Santiago, currently on a visit to Armenia to mark Mexican Heritage Days.
At the meeting, the Minister stressed the importance of the event in the development of cultural ties between the countries. According to Ms. Poghosyan, 2011-2014 Armenia-Mexico agreement on cooperation in culture, education, sports and science will strengthen bilateral ties, serving as a basis for joint work of the libraries in both countries.
Upon completion of the meeting, the Ambassador thanked local authorities for organization of the event, expressing hope for further Armenia-Mexico cooperation.