Orange launches trainings in 11 universities of Armenia
PanARMENIAN.Net - On March 14 with one-day training at the State Engineering University of Armenia (SEUA), Orange Armenia launched a special project, in the framework of which highly qualified specialists of the company will conduct trainings for students of 11 universities of Armenia.
The initial stage of the project will be implemented in March-May at Yerevan State University (YSU), Yerevan State Linguistic University (YSLU), French University in Armenia (UFAR), Gavar State University, etc.
The trainings will cover such topics as sales, human resources, career development, marketing, radio technologies, etc.
Total 23 training courses comprise not only mere professional topics like “GSM networks”, “Methods of direct and indirect sales”, etc., but also aim at sharing practical skills for successful career, such as how to participate in a recruitment interview.