The hunt on vahhabits has launched in Azerbaijan
As soon as the first terrorist blows himself up with the name of Allah, the hopes for the democracy rehabilitation in the country will be nullified.
Last night a special operation was carried out on the territory of Sabayli in Baku, during which four vahhabits were caught and the imam of vahhabits, Mirza Alibek oglu Alibekov was arrested. During the search a large bulk of religious literature was seized from him. The rise of this radical grouping in Azerbaijan is most likely connected with the latest events in the Middle East, and particularly with the Kurdish-Turkish confrontation.
PanARMENIAN.Net - Azerbaijan has been one of the strong bases of vahhabits, along with Chechnya. It is enough to remind, that the very followers of this branch of radical Islam fought as mercenaries during the Artsakh War, including well known Shamil Basayev, Khatab and other Chechen field commanders.
The Ministry of the National Security of Azerbaijan prevented the attempts of terrorist acts in Baku, by arresting a group of vahhabits. At the same time the Ministry of National Security prevented the attempts of terrorist acts against several government institutions in Baku, as well as embassies and diplomatic missions in the capital of Azerbaijan, because of which the US and UK Embassies were temporarily closed. According to the representative of state committee on works with religious organizations Khidayat Orujeva, vahhabit groupings acting in Azerbaijan are controlled by foreign powers, as well as their representatives in the Republic, says Day.az.
Regardless the assertions of the Ministry of National Security of Azerbaijan according to which the atmosphere in the country is quite stable, it can hardly be spoken about stability in the country where various radical Islamic groupings act openly. No matter how much the official figures of Baku insist that "Azerbaijan is developing very quickly", in fact the country is buried in corruption, ignorance and poverty, what, according to experts in terrorism and Islam is the right environment for development of such groupings. It is not by chance that there are military men among vahhabits. The customs ruling the Azerbaijani army, where the death is always attributed to "shootings from the Armenian side", the only way to survive is starting a fight against Aliyev's regime by all possible means.
Vahhabits are already a probe-tested scenario. Vahhabism is a study which has appeared in Islam recently. This is a study, which was created by the religious figure of Saudi Arabia Mohamed ibn Abdul Vahhab in the middle of the XVIII in the frames of Suniism. The main ideology of Vahhabism is monotheism. The followers of this study deny all the innovations in Islam, such as worshiping saints and imams, like it is accepted among Shiites, and insists on worshiping Allah only. In spite of the big difference between the views, Vahhabits advocated brotherhood and unity in the Islamic world, condemned luxury, achieved social harmony and adherence of principles of morals. The study of Abdul Vahhab was once supported by many Arab sheiks. Later Vahhabism became a religious-political study, and then the official ideology of Saudi Arabia, as well as of a number of Arab Emirates.
According to the newspaper "Zerkalo" groupings striving to "reestablish justice" by means of force, i.e. punishing "the enemies of Islam and criminals" by the name of Allah, develop in the Azeri society. "All we need is serious socio-political reforms, which would prevent terrorism by depriving it from its resources. But as soon as the first terrorist blows up himself with the name of Allah, the hopes for the democracy rehabilitation in the country will be nullified," writes the newspaper. Political scientist Ilgar Mamedov said that the USA could supply Azerbaijan with something which had brought to realization of special operation. "Most likely the information about these groupings has been provided by Azeri special services during the latest visit of the Director the Central Intelligence Agency General Michael Hayden to Azerbaijan," thinks Mamedov. Other experts think that ultraconservative religious attitudes rise in Azerbaijan and the question of controlling of the Islamic radicalism comes to the first plan together with other very important issues.