PanARMENIAN.Net - September 12 Armenian Foreign Minister Vartan Oskanian and French FM Philippe Douste-Blazy will open the Year of Armenia in France, President of the France Culture organisation Olivier Poivre ď Arvor stated at a press conference in Yerevan. In his words, both sides are ready to introduce the program of events including exhibitions, concerts, meeting with Armenian art workers. "Events will be held not only in Paris but also in the other French cities. We are impatiently waiting for the opening of the Year of Armenia, since this country is dear for us," Olivier Poivre ď Arvorsaid.
He also said that the main purpose of the Year is to represent this country to the world. Olivier Poivre ď Arvor is convinced that the Year of Armenia in France will become symbolic for both states. "Armenia is a wonder of a young state with centuries-old history. The French will be represented the art of ancient and modern Armenia and the art of the Armenian Diaspora. Culture is a dialogue of civilizations. It also promotes tourism and economic development," Olivier Poivre ď Arvor underscored.
As for the financing, the French government will assign 0.5 million euros. "Some private persons also gave consent to finance the events. I suppose the sum will total in 1.5-2 million euros. However this figure is preliminary," President of the France Culture organisation said.