Given existence of anti-Armenian system in region, Armenia's aggressive position to some extent would come in handy
PanARMENIAN.Net - Armenia's possible concessions in the Nagorno Karabakh conflict do not imply changes in Azerbaijan's attitude towards Armenia, director of the Armenian Genocide Museum Hayk Demoyan said during round-table discussions titled "Possible developments of the Nagorno Karabakh talks."
If we suppose that Armenia will make concessions in the name of peace in the region, it does not mean that the Azeris will stop viewing Armenia as a rival, he said.
Since 1991 Azerbaijan has exercised a certain code in the state policy and public conscientiousness, according to him. "This code like DNA is being hereditary faction of this country," he said.
Besides, the problem is not reduced to debated territories, it's complex, he added.
"We do face a problem of further existence in the region and it's not an exaggeration, Given the presence of anti-Armenian system in the region, Armenia's aggressive position to some extent would come in handy," he said, Novosti Armenia reports.