Did Ambassador of Israel arrive in Armenia on an ordinary working visit?
PanARMENIAN.Net - "Israeli Ambassador Shemi Tzur (headquartered in Tel Aviv) has arrived in Armenia on an ordinary working visit, these visits are frequent, do not make a sensation out of this," Tigran Balayan, acting foreign ministry spokesperson told a PanARMENIAN.Net reporter. According to him, the Ambassador of Israel was in Armenia on Monday, but there is no information whether he is in the country now.
Some media linked the arrival of Shemi Tsura with the collapse of the Iranian TU-154 flying from Tehran to Yerevan. According to the Italian press, the plane allegedly had weapons on the board for the Lebanese Hezbollah movement. The Italian media wrote that Armenia is allegedly a transit point for arms for Hezbollah.
In particular, the Italian "Corriere della sera" newspaper reported that except passengers' luggage the cargo compartment of the TU-154 plane flying from Tehran to Yerevan and crashed on July 15, contained weapons for Hezbollah: advanced detonators, which has to be delivered to Lebanon through the territory of Armenia, Turkey and Syria.