Alvard Petrosyan: time will come for us to place a cross on dome of Holy Cross Church
PanARMENIAN.Net - The verdict of The European Court of Human Rights (ECHR), finding the Turkish state liable in Hrant Dink’s murder refuted a myth of Turkey’s invincibility among the local population, ARF Dashnaktsutyun parliamentary group member Alvard Petrosyan stated.
“Turkey made a mistake, refusing to set a cross on the dome of the Akhtamar Church. Armenians have to use this fact to more actively struggle for their historic rights. A time will come for us to place a cross on the dome of the Holy Cross Church,” Ms. Petrosyan stressed at news conference in Yerevan.
Holy Cross Church
The 300-seat Holy Cross Church, located on a small island in the middle of Lake Van in eastern Turkey, is in many ways a symbol of the country's Armenian community. The church was built between 915 and 921 during the reign of Armenian King Gagik I of Vaspurakan and was one of the most important religious buildings in the region. The church, whose sandstone walls and dome are adorned with carvings of Jesus Christ and David and Goliath, is considered one of the greatest examples of Armenian architecture of the period, and an inspiration for the Gothic style that later developed in Europe, according to the New York-based Landmarks Foundation, which has advised on the church's restoration. By the end of last century, the church was falling apart due to the heavy rains and winds that swept across the lake.