Another instance of Baku’s wishful thinking: Iranian Vice President never expressed Tehran’s support for Azerbaijan in Karabakh issue
PanARMENIAN.Net - Iranian Vice President for Parliamentary Affairs Seyyed Mohammad-Reza Mir-Tajeddini never said “Iran initially supported, supports today and will continue to support Azerbaijan in Karabakh issue” in his speech at Iran-Azerbaijan conference entitled Azerbaijan: Past Experiences and the Upcoming Prospects, the official representative of Iranian Embassy in Yerevan, Mr. Zarei stated.
“Some of Azeri media might have misinterpreted the words of the Vice President. In reality, Iran supports peaceful settlement of Karabakh conflict, without taking sides with either of the parties. Our position on the issue will always remain balanced,” Mr. Zarei emphasized in a conversation with PanARMENIAN.Net reporter.
“Iran initially supported, supports today and will continue to support Azerbaijan in Karabakh issue,” Azeri media cited Mohammad-Reza Mir-Tajeddini as saying.