What sources Giragosyan based on to analyze over Medvedev’s offers for Karabakh?
PanARMENIAN.Net - Russian President Dmitry Medvedev’s suggestions for Karabakh conflict settlement are closer to Azerbaijan’s position than to Armenia’s, said Richard Giragosyan, head of Armenian Center for National and International Studies.
Making this statement Giragosyan meant Russian President Dmitry Medvedev’s suggestions that Russian Foreign Minister Sergei Lavrov handed over to Armenian and Azerbaijani leaders Serzh Sargsyan and Ilham Aliyev, make reference to ‘some diplomatic sources’. However the expert did not specify them.
The question rises, what do those ‘diplomatic sources’ base on? Maybe on the fact that failure of Kazan meeting turned for Azerbaijan with its 10 new suggestions put forward at last moment into something better than failure? Or maybe such information ‘outlet’ is an attempt by spreading defeatist moods to escalate situation inside Armenia arousing resentment with the Armenian authorities’ policy in Karabakh issue, thus stirring up the public? It is not ruled out that such statements are done by a magic touch of Azerbaijan, which knows of its fail but is striving to protract the inevitable final.
Another regular issue arises: what precisely did President of Armenia Serzh Sargsyan reply to Medvedev’s suggestions? But since the essence of Armenia’s reply like suggestions are kept in deep secrecy and are available only to some ‘diplomatic sources’, Armenian as well as Azerbaijani public has nothing to do but observe further developments of a scenarios written by someone long ago, and hope for another portion ‘outlet’ of information, capable of clarifying the situation.
4  25.07.11 - Press conference of the Director of the Armenian Center for National and International Studies (ACNIS) Richard Giragosian