November 16, 2013 - 14:51 AMT  10:51 GMT
The Central Bank of Armenia, chaired by Isahak Isahakyan, was formed on March 27, 1993. However, Soviet rubles had been circulating in Armenia up until November 22, 1993 when the state currency – dram - was released, with an exchange rate of 200 rubles to 1 AMD established.
From the history of Armenian coins: Soviet commemorative coins dedicated to Armenia
November 8, 2013 - 19:45 AMT  15:45 GMT
68 types of commemorative coins were minted during the period between 1965 and 1991 out of copper-nickel alloy. 3 of them - Earthquake, Matenadaran and David of Sassoun - were dedicated to Armenia.
November 5, 2013 - 16:30 AMT  12:30 GMT
From the history of Armenian coins: No coins minted in Armenia in 1918-1924
November 1, 2013 - 17:41 AMT  13:41 GMT
In 1922, the Federation of Socialist Soviet Republics of Transcaucasia (FSSRT) was formed to include Soviet Socialist Republics of Armenia, Georgia and Azerbaijan, with a relevant treaty signed March 12, 1922 in Tiflis (Tbilisi).
From the history of Armenian coins: currency of First Armenian Republic
October 30, 2013 - 16:20 AMT  12:20 GMT
The first branch of the State Bank of the Russian Empire was established in Yerevan in 1893. After the October Revolution in 1917, Transcaucasia, consisting of the Elisabethpol, Erivan and Tiflis Governorates populated by Armenians, Georgians and Caucasian Turks seceded from Russia and transformed into a unified independent Transcaucasian Commissariat, with the center in Tiflis.
From the history of Armenian coins: Karabakh Khanate mintage
October 25, 2013 - 18:39 AMT  14:39 GMT
In 996 by Muslim calendar (1588 AD), Karabakh and the surrounding territories belonging to Ottomans fell under the sway of Persian rulers. In the second half of the 18th century the Persian power weakened and half-independent khanates of Karabakh, Shirvan, Sheki, Ganja and others were established. Panah Ali Khan conquered the fortress of Shosh village and declared himself the Khan of Karabakh.