Iraqi Armenians do not appreciate presence of Armenian peacekeepers in country
PanARMENIAN.Net - Iraqi Armenians have never had problems with the authorities, head of Central Armenian National Administration of Iraq Paruyr Hakopian stated at his meeting with "Noravank" scientific-educational fund in Yerevan March 30. He said, it is not important who was ruling in Iraq, Armenians never had problems with the ruling regime. Alongside Hakopian stressed that representatives of the Armenian community have not actively been involved in policy. According to Hakopian representatives of Armenian community were involved in this or that party, even represented in the parliament, however they did not introduce problems of the Armenian community and served interests of the party, since the legislation of the country states it.
The head of Armenian community in Iraq informed that Armenians have never involved in the struggle between Shias and Sunnis. "And Armenians as Iraqi citizens expressed extremely negative to American invasion. From the beginning of the fall of Saddam Hussein's regime up to March 1, 2007 28 Armenians have died. In this regard the community does not appreciate the presence of Armenian peacekeepers in the country and tries not to contact with them," the head of the Armenian community of Iraq stressed, IA Regnum reports.