OSCE MG held consultations with OSCE CiO in Madrid
PanARMENIAN.Net - May 10 Co-chairs of the OSCE Minsk Group Yuri Merzlyakov (Russia), Matthew Bryza (U.S.), Bernard Fassier (France) and Personal Representative of the OSCE CiO Andrzej Kasprzyk met in Madrid with Spain's Foreign Minister, OSCE Chairman-in-Office Miguel Angel Moratinos.
French Co-chair Bernard Fassier said issues referring to the Nagorno Karabakh conflict settlement were considered during the meeting. They also touched upon the meeting of the Armenian and Azerbaijani Presidents in Saint Petersburg June 10, APA reports.
May 11 the mediators are expected to meet with RA Foreign Minister Vartan Oskanian who is currently in Strasbourg for participation in the 117th session of the Committee of Ministers of the Council of Europe.