PanARMENIAN.Net - The High Representative regrets the decision by the Supreme Court of Azerbaijan on 19 August 2010 to uphold the prison sentences against youth activists Emin Abdullayev and Adnan Hajizade, reads the statement issued by EU High Representative Catherine Ashton.
“The High Representative considers that the shortcomings of the trial, notably with regards to international standards of fairness and transparency, and its conclusion, send a negative signal with regard to the situation of freedom of expression in Azerbaijan. The High Representative calls on Azerbaijan to release Emin Abdullayev and Adnan Hajizade.
The EU remains committed to assisting Azerbaijan in fulfilling its international commitments, including towards the OSCE, the Council of Europe and the EU, in particular with regard to democracy, the respect for human rights, notably the right to freedom of expression, and the rule of law,” the statement says.