PanARMENIAN.Net - Recently, Azeri leader Ilham Aliyev has been facing a number of difficulties because of WikiLeaks’ release of secret cables. According to Segodnia.ru, President Aliyev’s statements on Turkey greatly harmed the image of Baku as the main friend of Istanbul in the region, which can’t but affect the course of Karabakh conflict settlement.
“Azerbaijan, having suffered a humiliating defeat in a struggle for Karabakh, probably seeks to compensate its territorial and psychological losses. Referring to the Azerbaijan of late 80s –early 90s, one could recall other ethnic clashes as well. It was then that an active campaign for the expulsion of Russians, Jews and Greeks from Caucasus was waged, with people fleeing from Georgia and Azerbaijan,” the article said.
Dwelling on Armenia’s position, the article author states, “Armenian enclave suddenly found itself as a part of Azerbaijan, through Bolshevik policy, which intentionally left small ethnic enclaves inside monolithic republics. In reality, Karabakh Armenians will never live as a part of Azerbaijan, no matter how much Bakuwants it. However, instead of searching for ways to compromise and resolve the situation so as to ''save face'', Azerbaijan insists on its right for territorial integrity, clearly forgetting about international law principle of the nations' right for self-determination. People of Artsakh, as NKR Armenians call their state, has confirmed its determination to either exist as an independent state, or, at least, as a part of Armenia.
Yet, the author continues, Baku keeps demonstrating its political impotence: instead of bargaining with Armenia for its territories, currently serving as a buffer between NKR and Azerbaijan, as well as putting forward other, legal and accomplishable conditions to NKR and Yerevan, Baku continues with its militaristic statements.
''Should Azerbaijan expect Russia's intervention in case of the outbreak of a war? Clearly, it should. Although Moscow and Baku share a number of common interests and agreements, specifically in gas and petroleum production and transportation, Moscow and Yerevan have agreements in military sector,'' the author concludes.