Եվրախորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկը չի բացառում, որ Մեծ Բրիտանիան կարող է փոշմանել և մնալ Եվրամիության կազմում: Այդ մասին նա հայտարարել է Բրյուսելի Եվրոպական քաղաքական կենտրոնում, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
«Եթե հարցնեք, կա արդյոք այլընտրանք վատ սցենարին, ես կցանկանայի պատասխանել, որ այո, կա: Ըստ իս, ծանր Brexit-ի միակ այլընտրանքը Brexit-ի չեղարկումն է: Նույնիսկ եթե այսօր դժվար է հավատալ այդ հնարավորությանը»,-ասել է նա:
Եվրախորհրդի ղեկավարը նշել է, որ հնարավոր է իրադարձությունների ցանկացած զարգացում:
«Հնարավոր է ցանկացած սցենար, այդ թվում դրական: Եվրոպայի առաջնորդներից ոչ մեկը գոհ չէ այդ հանրաքվեի արդյունքներից»,-ասել է նա` հավելելով, որ եթե Մեծ Բրիտանիան դուրս գա ԵՄ կազմից, երկու կողմն էլ կտուժի:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Շոտլանդիայի անկախության մասին երկրորդ հանրաքվեն կարող է անցկացվել մինչև Մեծ Բրիտանիայի դուրս գալը ԵՄ-ից: Այդ մասին Շոտլանդական ազգային կուսակցության (SNP) համագումարում հայտարարել է կուսակցության նախագահ և Շոտլանդիայի առաջին նախարար Նիկոլա Սթերջենը: