1 նոյեմբերի 2017 - 15:22 AMT
Հայաստանի ներդրողների ակումբը նոյեմբերի 13-ին Երևանում մեծ շնորհանդես է կազմակերպում՝ կհայտարարվի մեծ ներդրումային ծրագրի մեկնարկի մասին, խոսքը մոտ 1 մլրդ դոլարի մասին է: Այդ մասին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը հայտարարել է ՌԻԱ Նովոստի գործակալությանը տված հարցազրույցում:
«Հիմնականում ներդրումներ կարվեն Հայաստանի էներգետիկ ոլորտում, որը ներառում է երկրի էլեկտրացանցերի արդիականացում, նոր հիդրոէլեկտրակայանի և Schneider Electric հայտնի ընկերության հետ համատեղ նոր ձեռնարկությունների կառուցում, որտեղ էներգետիկների համար նախատեսված ապրանքներ կարտադրվեն: Կարծում եմ, այդ արտադրանքը կգտնի իր սպառողին նաև ռուսական շուկայում», - ասել է Սարգսյանը:
Նախագահը նշել է նաև, որ Երևանն ու Մոսկվան աշխատում են համատեղ ներդրումային հիմնադրամի ստեղծման վրա, որի միջոցները կարող են ուղղվել այդ թվում նաև ՏՏ ոլորտի և էներգետիկայի ոլորտում նախագծերի ֆինանսավորման համար: