ԵԱՀԿ Մամուլի ազատության հարցերով ներկայացուցիչ Արլեմ Դեզիրը մտահոգություն է հայտնել Հայաստանում մամուլի ազատության սահմանափակումների մասով:
«Լիովին հասկանում եմ նոր օրենքի նպատակը՝ խուսափել խուճապից, ագրեսիայից և պայքարել COVID-19 պանդեմիայի ընթացքում կեղծ տեղեկատվության դեմ: Միաժամանակ, ԶԼՄ-ները պետք է որոշիչ դեր ունենան հանրությանը կարևոր տեղեկատվություն տրամադրելու և կեղծ լուրերի դեմ պայքարում», - ասվում է Դեզիրի հայտարարության մեջ:
Նրա խոսքով՝ օրենքը չպետք է խոչընդոտի լրագրողների աշխատանքը և պանդեմիայի մասին հաղորդելու նրանց հնարավորությունը:
«Միայն իշխանությունների տրամադրած տեղեկատվության հրապարակումը չափազանց խիստ միջոց է, որը սահմանափակում է լրատվամիջոցների ազատությունը և տեղեկատվության անհամաչափ մատչելիությունը», - ասել է նա:
ՀՀ-ում արտակարգ դրության պայմաններում կորոնավիրուսին վերաբերող տեղեկատվություն լրատվամիջոցները կարող են տրամադրել բացառապես պաշտոնական աղբյուրներին, պարետատանը հղումով՝ հակառակ դեպքում վարչական պատասխանատվություն է նախատեսվում: Մարտի 25-ին արդարադատության նախարարության հակակոռուպցիոն և քրեակատարողական քաղաքականության վարչության պետ Արփինե Սարգսյանը հայտնել էր, որ ԶԼՄ-ի կողմից կառավարության որոշմամբ սահմանափակման կանոնները չկատարելու դեպքում որպես տուգանք սահմանվել է նվազագույն աշխատավարձի 100-300-ապատիկը: 500-1000-ապատիկի չափով տուգանք է նախատեսված այն դեպքում, երբ լրատվական գործունեություն իրականացնողը կարգի խախտմամբ տուգանվելուց հետո չի հեռացնում հրապարակումը:
ՀՀ-ում մարտի 16-ից մինչև ապրիլի 14-ն արտակարգ դրություն է՝ կորոնավիրուսի տարածումը կանխելու համար: Մարտի 25-ից երկրում 7 օրով գործում է քաղաքացիների տեղաշարժի սահմանափակում. առավոտվա դրությամբ կորոնավիրուսով վարակի դեպքերի թիվը հասել է 265-ի: