Throughout April 11, the ceasefire agreement was mainly observed on the contact line between Nagorno Karabakh and Azerbaijan, except in certain cases.
In particular, at around 11:40am, the Azerbaijani troops used an AGS-17 grenade launcher to fire 10 shots towards the Armenian positions northeast of the frontline (Martakert direction). At around 6:45 pm, the rival used a 60-mm mortar in Chaylu-Mataghis direction of the contact line to once again break the ceasefire agreement.
According to Karabakh Defense Army's intelligence reports, in some parts of Azeri-controlled areas redeployment of troops was registered in the reporting period.
Karabakh army units closely follow the developments on the frontline and protect their positions.
As of April 5, the Azerbaijani side has lost 26 tanks and 4 infantry fighting vehicles, as well as 1 BM-21 Grad multipl e rocket launcher, 1 engineering vehicle, 2 military helicopters and 14 unmanned aerial vehicles. The Azerbaijani side has admitted the loss of 31 fighters, 1 helicopter and 1 unmanned drone, whereas the Armenian side's photo and video materials show dozens of killed Azerbaijani troops, 1 helicopter and 3 UAVs. Opposition media outlets, however, reported on the death of 93 Azerbaijani soldiers, stating that 33 more have been wounded. According to Karabakh authorities, 300 Azerbaijani soldiers were killed in clashes.