Hillary Clinton to visit Armenia, Georgia and Azerbaijan
PanARMENIAN.Net - U.S. Secretary of State Hillary Clinton will travel to Denmark, Norway, Sweden, Armenia, Georgia, Azerbaijan and Turkey from May 31-June 7.
Hillary Clinton will visit Armenia, Georgia and Azerbaijan on June 4-7 to discuss regional security, democracy, economic development and counterterrorism.
In Armenia on June 4, the Secretary will meet with President Sargsyan and other senior Armenian officials. She will also meet with Armenian civil society leaders.
On June 5, the Secretary will open the U.S.-Georgia Strategic Partnership Commission plenary session in Batumi, Georgia. She will meet also with President Saakashvili and hold discussions with a broad range of political actors and civil society representatives.
The Secretary will travel on June 6 to Azerbaijan to meet with President Aliyev as well as Azerbaijani civil society leaders.
On June 7, the Secretary will co-chair the Global Counterterrorism Forum Ministerial in Istanbul, Turkey and consult with senior Turkish officials on a range of foreign policy challenges, including Syria and Iran.