Acting Agriculture Minister of Armenia Sergo Karapetyan met with representatives from dairy product companies.
Over 30 companies attended the meeting to discuss the existing problems in the field; patricianly ways to build cooperation between milk producers and companies specialized in milk processing.
“Significant progress has been recorded recently. As of January 1, the number of cattle and small cattle increased by 28 thous. and 57 thous. respectively,” Minister Karapetyan said.
Memorandum on cooperation was signed between the meeting participants, stipulating implementation of numerous programs in the coming 4-5 years.