PanARMENIAN.Net - Zangezur Copper and Molybdenum Combine beat ArmRosgazprom CJSC to take the top spot in the list of Armenia’s 1000 largest taxpayers. In January-September 2013, the Combine replenished the state budget with AMD 26,3 billion against AMD 16,4 billion in the same period of 2012.
In the reporting period, ArmRosGazprom paid over AMD 25,3 billion in taxes against AMD 22,6 billion last year.
VivaCell-MTS mobile operator was listed 3rd with AMD 22,3 billion paid in taxes, followed by Alex Grig Co.Ltd. (AMD 11,8 billion) and ArmenTel (Beeline trademark) with AMD 11,5 billion.
Flash took the 6th spot with AMD 8,5 billion, followed by Electric Networks of Armenia, GeoProMining Gold (AMD 8,4 billion and AMD 6,4 billion respectively), with Philip Morris Armenia coming 10th with AMD 5,3 billion.
HSBC Bank Armenia took the leading spot among commercial banks with AMD 3, 6 billion followed by VTB Bank Armenia and ACBA-CREDIT AGRICOLE BANK with AMD 3,5 billion and AMD 3 billion respectively.