PanARMENIAN.Net - Karabakh conflict must be resolved through political means in the context of Russia’s pressure on Azerbaijan, an expert at Begin-Sadat Center for Strategic Studies said.
“A new war in Karabakh is unlikely. However, should Tehran undermine western efforts in solving the nuclear issue, a military strike on Iran may be followed by expansion of hostilities in South Caucasus, with Karabakh among the hot spots. Such a development of events may boost probability of a war in Karabakh,” Dr. Alexander Murinson said.
According to the American expert, Turkey’s extreme focus on its southern borders makes it oblivious of the imminent danger in the East. "Ankara is being very careful after previous efforts for normalization of ties with Armenia fell through. Still, Karabakh is among the issues on the Turkish diplomacy agenda, with Ankara capable of contributing to the settlement of regional conflicts and improvement of ties with Armenia," he said, according to Vesti.Az.