Chief of Intelligence Department of Armenian Armed Forces General Staff Passed Away
PanARMENIAN.Net - Today 59-year-old chief of the intelligence department of the Armenian armed forces general staff, major general Basentsi Azoyan passed away, RA Defense Minister's Spokesman, colonel Seyran Shahsuvaryan told PanARMENIAN.Net In 1974-1995 Basentsi Azoyan occupied high posts in the national security system. In 1980-1982 he was detached to Iran and in 1983-1986 to Afghanistan. Since 1995 Basentsi Azoyan has served for the Armenian armed forces. He was decorated with the orders for Military Service, Marshal Baghramyan, Andranik Ozanyan, Garegin Njdeh, the order for Strengthening Partnership and the order for Irreproachable Service as well as with the USSR medals and orders.
The funeral ceremony will take place June 14 at 12-2 p.m. in the building of the State Academic Theater after Paronyan. Basentsi Azoyan will be buried in the Yerablur pantheon.