Exhibit featuring artwork by Armenian artists opens in Fresno
PanARMENIAN.Net - An exhibit featuring artwork by Armenian artists to commemorate the 100th anniversary of the Armenian Genocide will be on display in four galleries at Fresno Art Museum, the Fresno Bee reports.
The show — “1915-2015: Tradition, Legacy, Culture” — opens Friday, Jan 23 and continues through April 26.
The exhibition features some of the most prominent Armenian artists of the last century — John Altoon, Varujan Boghosian, Charles Garabedian, Arshile Gorky, Khachik Khachatouryan and Rueben Nakian — as well as artists with a local connection — Ara Dolarian, Ed Marouk, Varaz Samuelian, Arminee Shishmanian and, of course, William Saroyan. Some pieces are on loan from various art galleries and personal collections throughout the country.
“The art is to celebrate the rich culture of the Armenian artists,” says Joyce Kierejczyk, guest curator and committee member. “Even though we have survived a genocide, they have been allowed to create art and keep cultures alive through art.”
Regina Peters, another committee member, says the show is important to the community: “It’s world-class art being brought into the community to see, experience and educate.”