PanARMENIAN.Net - The Armenian capital of Yerevan celebrates its 2788th anniversary this year. As Chief of the Department of Culture, Sport and Youth of the City Hall Kamo Movsisyan had stated before, festivities will be held in the capital October 13-14. "10 delegations will visit the city during the celebration," he said. The festivities will be full of surprises this year and these will be held under the personal supervision of Yerevan Mayor Yervand Zakharyan.
The opening ceremony will take place in the National Academic Theater of Opera and Ballet after Alexander Spendiarov tomorrow, while the closing will be in the Sport and Concert Complex after K. Dermichyan October 14.