PanARMENIAN.Net - The parents of Lola Ouzounian, a 17-year-old Armenian girl who was attending the concert at Bataclan when the venue was attacked by terrorists on Friday, November 13, confirmed her death, adding they had identified her remains, Diaspora Armenian news outlets report.
Lola was attending the Eagles of Death Metal concert at Bataclan when the terrorists stormed the venue. During the commotion the father and daughter were separated. There has been search for Lola since Friday.
Paris became the latest target of attacks by groups affiliated with the Islamic State, also known as ISIS, ISIL or Da’esh, as it is commonly called in Arabic. French officials put the death toll at 129, with 352 injured, 99 of them critically when terrorists attacked several sites in Paris on Friday, one of them the Stade de France, where French President Francois Hollande was attending a friendly match between France and Germany.