PanARMENIAN.Net - President of Cyprus Nicos Anastasiades has said that his country will always support the efforts for the recognition of the Armenian Genocide.
"Today marks the 105th anniversary of the Armenian Genocide perpetuated by the Ottoman empire," Anastasiades tweeted on Friday, April 24, as the world is commemorating the 105th anniversary of the Genocide.
"Cyprus remembers the victims of this abhorrent crime and honours them by supporting the efforts for the recognition of the Genocide by the international community."