PanARMENIAN.Net - Russia's obligations under the Collective Security Treaty Organization do not apply to Nagorno-Karabakh, the press secretary of the Russian president Dmitry Peskov said Wednesday, October 7.
He noted that Russia has obligations to Yerevan as a member of the CSTO in terms of ensuring Armenia's security.
"If a CSTO member country is attacked, the member states of the organization have an obligation to defend that country," Peskov told reporters.
Peskov also denied information that the conflict in Nagorno-Karabakh had spread to the territory of Armenia.
The Kremlin spokesman's comments came after Russian President Vladimir Putin reaffirmed the country's commitment to obligations within the CSTO.