PanARMENIAN.Net - Spokesperson for the Defense Ministry Aram Torosyan has said that Azerbaijani army groups that had managed to enter Armenia near the town of Jermuk, Vayodz Dzor province have not left the area.
Asked about territorial losses, Torosyan noted on Wednesday, September 21 that the Defense Ministry is currently making assessments, and that more information will be provided once that process is over.
The spokesperson also noted that the situation on the border between the two countries did not change overnight.
The latest round of fighting began in the wee hours of September 13, when the Azerbaijani military attacked Armenian posts and shelled Armenian settlements both on the border and deep behind the frontline. At least 207 people are dead or missing as a result, the Security Council of Armenia said on Monday.