PanARMENIAN.Net - Aram Orbelyan, representing the Prosperous Armenia Party, told Armenia's Constitutional Court that the Civil Contract party won in nearly every polling station where violations were recorded during the parliamentary elections.
He made the statement in response to a question from Constitutional Court Vice President and rapporteur in the election challenge case Edgar Shatiryan, Sputnik Armenia reported.
"At virtually all polling stations where violations were recorded—around 99% of them—Civil Contract was the winner. At all other polling stations, Civil Contract's vote share ranged between 40% and 50%. In other words, where there were no irregularities, the distribution of votes between Civil Contract and the other parties more or less corresponded to the 50% threshold," Orbelyan said.
According to him, the scale of the recorded violations is sufficient to cast doubt on the entire electoral process. He added that the data had been analyzed using the Six Sigma quality management standard.
Orbelyan also recalled that discrepancies between the number of ballots and the number of voters were recorded at about 20% of polling stations. According to him, at 103 polling stations, including electronic voting stations, ballot boxes contained 269 more ballots than the number of registered voters. At the same time, 308 polling stations recorded fewer ballots than the number of citizens who voted.
"Thus, if we add these 103 polling stations to the previously mentioned figure, we arrive at discrepancies affecting around 20% of all polling stations," Orbelyan said.
He stressed that the figures presented covered only part of the recorded inconsistencies and argued that a comprehensive analysis of the findings provides grounds to question the overall voting results.
According to the Central Election Commission's final results, the Civil Contract party won 64 seats in the National Assembly, Strong Armenia secured 29 seats, and the Hayastan Alliance received 12 seats.
On June 19, seven political forces filed applications with the Constitutional Court seeking to invalidate the election results. Hearings in the consolidated case began on June 26, and the court has 15 days to deliver its ruling.