Barrack Obama arrived in Moscow
PanARMENIAN.Net - Barrack Obama's presidential plane has today landed in Moscow's Vnukovo-II airport at 13:20 local time. This is Obama's first official visit to Russia after being elected as President.
On July 6, Air Force One started for Moscow from Andrews air base, Maryland. President was accompanied by his spouse Michelle Obama and two daughters - Malia and Sasha.
The first issue in Obama's working agenda will be the visit to the grave of the Unknown Soldier. Thereafter President will meet with his Russian colleague Dmitry Medvedev. During the meeting, parties are expected to sign documents concerning strategic offensive weapons, Afghanistan, as well as nuclear-military and healthcare spheres.
On July 7, Russian Premier Vladimir Putin will join Obama-Medvedev negotiations. US President will also visit the Russian School of Economics, meet with representatives of the country's public and political organizations and participants of the Russian-American Business Summit.