PanARMENIAN.Net - The Public Council for defense and National Security of Armenia is against the Armenian- Turkish Protocols, member of the Council, director of the Armenian Center for Basic Sciences Simon Kamsarakan told a press conference in Yerevan today.
Simon Kamsarakan commented on the statement made by the Public Council Chair Vazgen Manukyan during the meeting with RA President Serzh Sargsyan, that all 12 chairmen welcome the Protocols. According to Simon Kamsarakan, Vazgen Manukyan's statement is untrue, since the 12 chairmen can not express the views of all members of the Public Council, having over 1500 members.
"October 18 during a regular meeting of the Council, I made the following proposal - to convene a meeting to discuss Vazgen Manukyan," Simon Kamsarakan said. He intends to appeal to the President of Armenia to request Manukyan's resignation from the post of the Public Council chair, and to go to law.