90 per cent of Armenian migrants in Turkey are women
PanARMENIAN.Net - Yerevan hosted a seminar "Situation of Armenian migrants in Turkey". Coordinator of the Armenian-Turkish Initiatives of Cooperation-Eurasia Fund Artak Shakaryan informed that the studies were conducted in April-August of 2009.
"According to the study, 90 per cent of Armenian migrants in Turkey are women.  The studies show that the figure announced by the Turkish leadership (50 to 80 thousand Armenian migrants) is untrue," Artak Shakaryan said.
According to the survey, around 6000 Armenians emigrated from Armenia to Turkey between 2000 and 2007.  According to the study, the income of Armenian migrants is ranging from $100 to $600 per month.
Participants stressed, children of Armenian migrants are deprived of the opportunity to attend Armenian schools, since they are not citizens of Turkey.
Regarding the relationship between the Armenian migrants and representatives of the Armenian community of Istanbul, studies show that most of Istanbul-based Armenians provide migrants with work.