Majority of Artsakh people support Yerevan’s decision to suspend ratification of Armenian-Turkish protocols
PanARMENIAN.Net - The European Friends of Armenia (EuFoA) published the Nagorno Karabakh poll of the first ever internationally conducted Comparative Opinion Polls in Armenia and Nagorno Karabakh on Socio-Political Issues and Foreign Relations.
According to the polls, as in Armenia, people in Nagorno Karabakh are doubtful of Turkey’s commitment to reconciliation after the events surrounding the Armenian-Turkish rapprochement over the last 12 months.
They overwhelmingly approve (84% to 11%) of the Armenian President’s decision to suspend ratification of the Armenian-Turkish protocols, following the ratification problems in Turkey. The vast majority of NK people think that Turkey’s ratification difficulties are just a pretext to derail the rapprochement.
Nonetheless, NK residents see that there would be genuine benefits from an Armenian-Turkish rapprochement. They feel strongly that the Armenian economy would profit from more international trade (90%) and a majority think it would bring Armenia closer to Europe (61%).
The survey that was carried out between October 22 and 26, 2010 comprised 804 face-to-face interviews in Stepanakert and 5 regions of Askeran, Hadrut, Martakert, Martuni and Shushi.