Exhibition of robots to take place in Yerevan
PanARMENIAN.Net - The Armenian Union of Information Technologies Enterprises (UITE) within the framework of the Robots Open Championship (ArmRobotics) plans to arrange exhibition of robots in July.
The aim of the exhibition is to present works of ArmRobotics young scientists to public, to unite Armenian and Diasporan youth and young scientists; involve the scientific potential of young Armenian Diaspora; develop team mentality and team work; stimulate the entrance of new technologies into Armenian scientific and industrial centers.
“We hope to reveal youngsters’ intellectual potential and engage them in new technologies business field,” said Karen Vardanyan, Executive Directior of UITE.
The exhibition will take place on July 19 in Charles Aznavour square, on July 22 in the park after H.Tumanyan, on Aug. 5 in the Republic Square, on Aug. 12 in the park of the 2nd New-Nork area and on Sep. 1 in the Lovers’ Park.
Sponsor of ArmRobotics, Viva-Cell MTS Director general Ralf Yirikyan considers it important to engage young scientists in new technologies establishment in Armenia.
ArmRobotics is established by UITE, the main sponsor is Viva-Cell MTS, technical equipment was provided by Arva company.