All CIS countries, except Azerbaijan, to attend All-Armenian Conference in Yerevan
PanARMENIAN.Net - All-Armenian Conference to be held in Yerevan on September 19-21 is unprecedented in Armenia’s history.
According to Head of the Department of CIS Armenian Communities at the RA Ministry of Diaspora Andranik Arshakyan, the forum will turn a new chapter in fostering ties between Armenia and Diaspora. “There are a lot of challenges we can withstand with combined efforts,” Arshakyan told a press conference in Yerevan.
Arshakyan also noted that the main goal of the event is to establish unity between Diaspora and Armenia.
All-Armenian Conference will bring together 500 representatives of the Armenian Diaspora from almost 100 countries, except for Azerbaijan.