Rodin’s sculpture gifted to Armenia by France through Orange support
PanARMENIAN.Net - Stephane Richard, Chairman and CEO of France Telecom-Orange arrived in Yerevan on October 6 as part of a delegation accompanying French President Nicolas Sarkozy.
During his visit, Mr. Richard will meet the Orange Armenia team as well as attend other meetings with Armenian officials.
On October 7, Mr. Richard will welcome officials to the Orange Flagship store with members of the French-Armenian Business Club, Eric Besson, French Minister of Industry, Energy and Digital Economy, and Pierre Lellouche, State Secretary in charge of Foreign Trade invited.
Later, Mr. Richard will attend the official inauguration of renowned French sculptor, Auguste Rodin’s sculpture by the presidents of the two countries. The statue, a gift from France to Armenia, has been acquired with the support of Orange, as a sign of France Telecom-Orange's commitment to Armenia, Orange Armenia reported.