Ramkavar –Azatakan to elect new chairman
PanARMENIAN.Net - Ramkavar –Azatakan democratic liberal party of Armenia has scheduled an extraordinary session for October 15 to elect the party chairman.
The decision was prompted by the State Register’s refusal to record the results of 19th extraordinary sitting in August, with Harutyun Arakelyan elected as party chairman instead of Eduard Antinyan.
According to the statement issued by Ramkavar –Azatakan, the party could have disputed the decision at court in order to prove “the legal bankruptcy of the state structure”. However, as a goodwill gesture, the second sitting was scheduled.
Harutyun Arakelyan was elected as Ramkavar –Azatakan chairman at 19th extraordinary sitting of the party. Previously, Eduard Antinyan was accused of illegal actions and further expelled from the party. Antinyan, in turn, accused the organizers of the sitting of violations, announcing their decisions void.