Year 2011 successful for Yerevan Opera and Ballet Theater
PanARMENIAN.Net - The year 2011 turned out successful for Alexander Spendiarian National Academic Theater of Opera and Ballet, according to Theater director.
As Kamo Hovhannisyan told a news conference in Yerevan, in 2011, the Theater featured 3 premieres: A. Harutyunyan’s Sayat Nova opera, Prokofiev’s Chopiniana, Romeo and Juliet ballets.
A number of charity concerts were organised, with the proceeds allocated to purchase of musical instruments for the orchestra.
The theater season will be closed on Dec 28 with a concert performance of Bizet’s Carmen.
3  20.12.11 - Press conference of the director of Opera and Ballet National Academic Theater Kamo Hovhannisyan