PanARMENIAN.Net - On January 13, acting Foreign Minister of Nagorno Karabakh Republic Vasily Atajanyan met with the head of The HALO Trust Karabakh office Nick Smart.
Mr. Smart briefed the FM on the organization’s plans for 2012, noting readiness to step up efforts to foster continuation and development of The HALO TRUST-NKR cooperation.
Mr. Atajanyan, in turn, attached importance to The HALO TRUST activity regarding humanitarian de-mining in Artsakh, noting NKR Foreign Ministry’s willingness to promote undertakings of the organization.
Upon completion of the meeting, the two men underscored the need to further strengthen peace and stability in the region.