The co-serviceman of the murdered ethnic Armenian Sevag Şahin Balıkçı and murder suspect Kivanc Agaoglu confessed to having given false evidence at court.
As Halil Ekşi stated, before his court testimony, he got a telephone call from a person named Bulent Kaya, telling him to testify in Agaoglu’s favour.
“Sevag wasn’t killed by chance, as Agaoglu claims. Agaoglu loaded his weapon before pulling the trigger,” Turkish media quoted Ekşi as saying.
Sevag Şahin Balıkçı, 25, was killed in a Turkish military unit on April 24, 2011. The Armenian was killed after the gunshot wound he received while reportedly playing a practical joke with his co-serviceman, who was later allowed to walk free despite the indictment stipulating for 9 years behind bars for murder by negligence.