French official banned from event in Ankara
PanARMENIAN.Net - Turkey hosts annual meeting of organizers of the event honoring the memory of those perished in Gallipoli Campaign during the First World War.
However, this year French military attaché was banned from the meeting due to deterioration of Turkish-French ties in the light of the French Senate’s adoption of the bill criminalizing the Armenian Genocide denial, according to Turkish media outlets.
“Two Turks in uniforms requested the French representatives to leave the conference hall,” Milliyet reports.
On January 23, the French Senate passed the bill criminalizing the Armenian Genocide denial with 127 votes for and 86 against. Expected to be signed into law by President, the bill will impose a 45,000 euro fine and a year in prison for anyone in France who denies this crime against humanity committed by the Ottoman Empire.