Azerbaijani delegate to PACE falsifies history
Member of the RA NA "Prosperous Armenia" parliamentary group Naira Zohrabyan directed to the chairman of the PACE Committee on Culture, Education and Science Andrew McIntosh a letter, which, in particular, writes that a member of the Azerbaijani delegation to PACE, Rafael Huseynov, submitted to the Committee chaired by McIntosh, distorted facts about events featured in the films "Vandals of the 21st Century" and "Baku, January, 1990: Usual Genocide'', disseminated by the Armenian delegation.
"The delegate of Azerbaijan acted in the manner of his country's leadership, which falsify the history and demonstrable evidence," stressed in the letter.
Naira Zohrabyan also expressed confidence that the lies and misinformation cannot be accepted by the Council of Europe, press office of the National Assembly of Armenia reported.