December 11, 2001 - 22:35 AMT  21:33 GMT
She decided to pay her first visit as the head of the parliament to Armenia and this, according to her, proves the priorities of Georgian foreign policy.
AZERBAIJAN IS THIRD IN LIST OF COUNTRIES TAKING HOSTILE ATTITUDE TOWARD RUSSIA
December 11, 2001 - 22:07 AMT  21:33 GMT
According to the poll held by Russian center ROMIR, Russians considered Georgia and Azerbaijan the CIS countries having hostile attitude.
PENTAGON HEAD VISIT TO BE ONLY FIRST STEP FOR PLANNED ARMENIAN-AMERICAN MILITARY COOPERATION
December 11, 2001 - 22:06 AMT  21:33 GMT
US Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to Armenia John Ordway has stated this.
FILM OF ARMENIAN PRODUCER AWARDED AT FOUR INTERNATIONAL FESTIVALS
December 11, 2001 - 22:05 AMT  21:33 GMT
The film of Armenian producer Tigran Khzmalyan «Pyerlekino or lighter than the air» dedicated to famous clown and mime has been awarded by juries of already four international festivals.
IRANI PARLIAMENTARIANS THINK AZERBAIJAN'S 17 REGIONS " MUST BE DECLARED IRAN'S TERRITORY
December 11, 2001 - 22:04 AMT  21:33 GMT
According to the Baku political scientist Rowshan Nowruzoglu, Iran's parliament considering the situations in south regions of Azerbaijan came to a conclusion that "17 regions of Azerbaijan must be declared Iran's territory".
GOVERNMENT OF SWISS CANTON OF GENEVA RECOGNIZED FACT OF 1915 GENOCIDE OF ARMENIANS
The document states that the fact of Armenian genocide can not be denied and only the recognition of the truth will enable Armenians and Turks to resume normal relations.
AZERBAIJAN'S ENERGY CRISES FRAUGHT WITH SOCIAL BURST
December 11, 2001 - 22:03 AMT  21:33 GMT
The energy crisis in Azerbaijan is beginning to turn into a catastrophe. The energy is already cut off in the capital.